Gud, tvillingar, skattesänkningar och bedrägerier… mycket att tänka på för ny dansk partiledare

Nu stundar nya tider för det Konservative Folkeparti. Kanske, i alla fall. Lene Espersen försvinner (inte så märkligt, efter månader av kritik), och ny partiledare blir Lars Barfoed, justitieminister i den danska regeringen. Huruvida han är lösningen på partiets problem återstår dock att se.

Under året som gick kunde vi läsa en hel del om Barfoed i svensk press, framför allt i samband med de allt tuffare åtgärderna mot romer i Danmark. Barfoed valde dock att inte ta åt sig av rasismanklagelserna, utan förklarade (i DN) att han var fullständigt likgiltig inför svenska politikers eventuella synpunkter i frågan.

Nu är han dock partiledare, och på ett pressmöte tidigare idag berättade han vad som ligger honom närmast om hjärtat: ”Jeg er ret optaget af gud, konge og fædreland”. Frågan är dock om gud, kungen och fäderneslandet löser partiets akuta problem. Ska väljarnas förtroende återvinnas behöver man kanske rensa lite till i partitoppen. De Konservatives politiska ordförande, Henriette Kjær, har nämligen återigen råkat i blåsväder. Hennes svärmor har polisanmält både henne och sin egen son för dokumentförfalskning, svindel och checkbedrägeri. Det ska, enligt kvinnan själv, handla om cirka 1 miljon danska kronor som paret är skyldiga henne. Henriette Kjær och hennes sambo har tidigare haft problem med att hålla ekonomin i ordning, och redan 2005 blev hon tvungen att lämna posten som ”forbrugerminister” (konsumentminister) efter en dom som rörde uteblivna betalningar. Enligt Berlingske kommer hon, trots de nya anklagelserna, att sitta kvar som politisk ordförande för partiet. Berlingske Tidendes läsare gör dock tummen ned för henne. Slutet har vi naturligtvis inte sett än, men kanske får Barfoed någon form av uppenbarelse som kan visa vägen.

Vill Barfoed ägna sig åt kungligheter nu omedelbart, så kan han förslagsvis bege sig till Rigshospitalet. Där har de vitt omtalade tvillingarna visats upp under eftermiddagen, och alla de väntande journalisterna och fotograferna kan äntligen börja tänka på annat.

Lämna ett svar